Yaşam için teknoloji | Bosch

Bosch Çocuk Klübü

Astronot kıyafetleri... “Hmm, çok havalı!”

Astronot kıyafetleri...  “Hmm, çok havalı!”
Astronotların hepimizin bildiği acayip elbiseleri var. Bu elbiseler astronotların uzay koşullarına uyum sağlamaları için özel olarak hazırlanıyor. İşte size Kozmik Orçun’dan uzay modası! 
 
- Uzaya çıkacak bir astronotun elbisesi her şeyden önce çok büyük sıcağa karlı dayanıklı olmalıdır. Bu nedenle astronotlar 2 elbise giyerler. 
 
- İlk giydikleri elbisenin içinde soğuk su akımını sağlayan ince tüpler vardır. Vücut etrafına dolanan bu tüplerin içindeki serin su, astronotları sıcaktan korur. 
 
- İkinci elbiseleri ise kat kattır. İç kısmı futbol topu gibi hava ile şişirilmiştir. Bu vücut basıncının normalde kalmasını sağlar. Bunun üzerinde tam 15 kat daha vardır. Plastik ve alüminyum tabakalardan yapılan bu katlar tehlikeli radyasyonlara ve küçük gök taşlarına karşı astronotları korur. En dışta bir çelik çember bulunur.
 
- Astronot elbiselerinin başlıkları da çok önemlidir.  Bu başlıklar astronotların başlarını rahat hareket ettirebilecekleri büyük bir kafes şeklinde olur. Başlığın ön kısmı kırılmaz camdan yapılmıştır ve onun da yukarısında bir kask daha vardır.
 
- Uzay ayakkabıları ise elbise gibi kat kat, sağlam, kalın ve ısı geçirmez özellikte yapılmıştır. 
 
- Astronotun sırt çantasında ise oksijen ve serinletme suyunun dolaşımını sağlayan cihazdan başka bir de telsiz cihazı vardır. Astronotun Dünya ve uzay kabini ile devamlı bağlantısını bu cihaz sağlar. Bu cihaz onun yalnız konuşmasını değil, sağlık durumunu da otomatik olarak yerdeki kontrol merkezine bildirir.
 
Bu kıyafetleri bir de dünyada giydiğimizi düşünsenize...
 
Yorumlar
  • Ayşecik yazdı > Giymek cesaret ister doğrusu.
  • cici bebe yazdı > Değişik olurdu
Tüm Yorumlar
Kapat